BANjALUKA – Najveći grad Srpske za 60 dana mogao bi dobiti novu dionicu šetališta uz Vrbas, od Gradskog do Venecija mosta, čime Banjalučka riva postaje stvarnost.
Projekat koji donosi dva pejzažna trga, ne samo da mijenja estetski izgled grada, već donosi i kvalitetnu obaloutvrdu, kako tvrde nadležni, za zaštitu od poplava.
Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da su Vrbas, Kastel i predivna priroda simboli Banjaluke na kojima mogu da pozavide brojni gradovi širom Evrope.
– Danas radimo na onome što nam je od početka bila vizija, a to je da se približimo i susretnemo sa Vrbasom – poručio je on tokom obilaska radova na izgradnji Banjalučke rive, odnosno dionice šetališta uz Vrbas na potezu od Gradskog do Venecija mosta.
Prema njegovim riječima, građani i turisti nisu imali priliku ranije da osjete i dožive rijeku Vrbas na pravi način.
– Dok smo prolazili dionicom koja je već izgrađena, kao neko ko je cijeli život u ovom gradu, moram da kažem da Banjaluku, Kastel i Vrbas doživljavam i vidim iz jedne potpuno nove perspektive – istakao je on.
Izgradnjom šetališta, kaže gradonačelnik, Banjaluka konačno dolazi do svoje rijeke, a Banjalučka riva postaje stvarnost.
– Radovi uveliko traju i njihova dinamika je odlična te ćemo kroz 60 dana završiti ovu dionicu. Ono što je razlikuje u odnosu na šetalište koje smo radili od Gradskog mosta prema Vrućici je to što ćemo na ovom dijelu imati mnogo šire šetalište, ali i prostor sa dva pejzažna trga i platoa – rekao je gradonačelnik Banjaluke.
Naglasio je da će jedan od njih biti smješten kod Sportske dvorane “Obilićevo”, čime će građani dobiti prostor za različite aktivnosti sa pogledom na Kastel, dok će kod Pravnog fakulteta biti izgrađen amfiteatar sa ljetnom pozornicom.
– Banjaluka će ovdje dobiti pravu rivu sa brojnim sadržajima. Posadićemo 50 novih vrba te više stotina drugih sadnica, a uz novo zelenilo ovaj prostor postaće nova oaza za uživanje. Međutim, najveća vrijednost ovog projekta zapravo se ogleda u tome što ćemo biti blizu naše rijeke – naveo je Stanivuković.
U toku su radovi, kako kaže, i na drugim dionicama uz Vrbas, a uskoro će biti završen dio od Švedske plaže do plaže Vrućica.
– Svaka dionica ima neku svoju specifičnost, negdje pravimo prostor za sportske i kulturne sadržaje, dok će dionica šetališta prema Vrućici imati prostore za odmor i uživanje uz rijeku. Zahvalan sam svim građanima koji imaju strpljenje i podržavaju sve ono što radimo, a kada sve završimo, na raspolaganju će im biti oko šest kilometara šetališta uz Vrbas od Vrućice do Rebrovačkog mosta, odakle ćemo kasnije povezati šetalište sve do najvećeg gradskog parka – rekao je on.
Gradski menadžer Mirna Savić Banjac istakla je da na ranije uređenoj dionici između Zelenog i Gradskom mosta ovog ljeta pripremaju niz sportskih događaja.
– Ova vizija zaista je izmijenila Banjaluku i ovo nije samo estetsko pitanje, već se kroz projekat radi jedna kvalitetna obaloutvrda za zaštitu od poplava. Od neuređenih obala dobili smo prostor u kojem uveče prođu rijeke ljudi – rekla je ona.
Kada su u pitanju dodatna izdvajanja za radove, Savić Banjac je istakla da je s ciljem očuvanja postojećeg zelenila te izgradnje dovoljne visine obaloutvrde bilo neophodno da se ide dublje u samo korito rijeke, gdje će za izvođenje radova koristiti slagani kamen, a ne beton.


