BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut posjetio je danas Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske, gdje je poručio da je impresioniran napretkom ove zdravstvene ustanove koja je dostigla dimenziju regionalnog centra.
Tokom posjete, premijer Macut, koji je po struci endokrinolog, obišao je Odjeljenje endokrinologije Klinike za unutrašnje bolesti UKC-a, upoznavši se sa organizacijom rada, kapacitetima i ostvarenim rezultatima.
“Razgovarali smo o pitanjima saradnje Srbije i Srpske koja je i do sada bila utemeljena, snažna i uspješna, a cilj nam je da bude još efikasnija i bolja. Takođe, želja nam je da uspostavimo standardizaciju i ujednačene ciljeve Srpske i Srbije u oblasti endokrinologije”, izjavio je premijer Srbije.
U okviru posjete održan je i sastanak sa rukovodstvom UKC-a Republike Srpske i ministrom zdravlja i socijalne zaštite RS dr Alenom Šeranićem, na kojem se razgovaralo o daljem unaprjeđenju saradnje između zdravstvenih institucija dvije republike.

Ministar Šeranić je istakao da je podrška premijera Srbije u oblasti endokrinologije, ali i drugih grana medicine, od izuzetnog značaja za Republiku Srpsku.
„Razgovarali smo o brojnim aspektima unaprjeđenja saradnje, a između ostalog o napretku kada je u pitanju angažovanje mladih i kako naučno pretvoriti u stručno“, naglasio je ministar Šeranić.
Vršilac dužnosti direktora UKC-a Republike Srpske doc. dr Nikola Šobot izrazio je veliku zahvalnost prof. dr Macutu na posjeti i kontinuiranoj podršci.
„Veliko je zadovoljstvo ugostiti premijera Srbije, od danas i člana Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske. Uvijek smo gledali ka institucijama Srbije i već decenijama imamo saradnju. Planiramo niz zajedničkih projekata i ideja i u budućnosti, a siguran sam da uz ovakvu podršku Srbije nastavljamo putem razvoja“, poručio je doc. dr Šobot.


